Ali Çetinkaya Bulvarı No:58 Kat:2 Daire:6 Alsancak - İzmir

Gömülü Penis

Created with Sketch.

Gömülü Penis

Penisin yapısal olarak normal olmasına rağmen saran yapılarının bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan duruma gömülü (burried), gizli (hidden), gizlenmiş (concealed) penis denilmektedir. Gömük peniste penis gövde yapısı, boyu ve çapı ve yapısal özellikleri bakımından tamamıyla normal bir penis olmasına karşın sünnet derisinin altında saklı kalmış durumdadır. Sadece görüntü olarak küçük görünmektedir.

Genel doktora geliş şikayeti penisin küçük veya gömük(içine kaçan tarzda) olması nedeniyledir. Bu durum önce anne ve baba da kaygılara yol açmaktadır. Sünnet sırasında fark edilip, düzeltilmediğinde yaşı büyüdükçe çocukta da endişelere yol açabilmektedir.

Yapısal olarak penis üst kısımda karın duvarı ile bağlı durumdadır. Benzer bir bağ penisin her iki alt tarafında torba ile birleştiği yerdedir. Bu üç noktadan penis tesbitli(sabitlenmiş) durumdadır. İşte bu yapışma ve bağların yetersizliğinde penis serbest kalmakta, gömülmekte, kısa görünmekte, içeride olduğundan boyu normal olmasına rağmen görünememesine yol açmaktadır. Yine yapısal olarak penisin kökü ile karın duvarı arasındaki bölgede(pubis) yağ dokusunun fazla olması da penisin gömük görünmesine yol açmaktadır.

Zayıflayınca ve yaş büyüdükçe kendiliğinden düzelme ihtimali nedeniyle cerrahi olarak düzeltilmesini gerekli bulmayan cerrahlar da olmasına rağmen gömük penis çocuklarda işemede zorluklara yol açabilmektedir. Yaşı daha da büyüdükçe bu durumun yaratacağı kozmetik rahatsızlık ve psikolojik sıkıntılar, oturarak işeme gerektirmesi, özgüven eksikliği ve de ailelerin çocuğun bu durumunun ilerideki cinsel hayatıyla bağlantılı kaygıları nedeniyle tedavi edilmesi gerekebilir.

Sünnet öncesi muayenesinde gömük penisin fark edilmesi sünnet işlemi sırasında düzeltilmesi en ideal yaklaşımdır. Sünnet edildikten sonra fark edilmesi durumunda ikinci bir sünnet gibi bir cerrahi işlem gerekir. Penis tamamen anormal yapışıklıklardan ve bantlardan temizlenerek serbestleştirilir ve gevşek olan dokular alttaki dokulara dikilerek üst ve yan tespitleriı oluşturularak sabitlenir. Bu işlemlerle normal açılanmalarına, boyutuna ve görünüme kavuşan penis uygun şekilde sünnet edilerek operasyona son verilir.


Yenidoğan ve bebeklik döneminde gömük pipi sorunu olan çocuklar erken yaşta sünnet edilmemelidirler. Gömük penis şikayeti olan çocuklarda sünnet ve gömük penis düzeltilmesi işleminin 3 yaş cıvarında aynı anda yapılması en doğru yaklaşımdır. Gömük penisi olan çocukların önceden sünnet edilmiş olması durumunda bile gömülme sorunu çözülebilir. Yapılan düzeltici cerrahi operasyon başarılı olabilir.