Ali Çetinkaya Bulvarı No:58 Kat:2 Daire:6 Alsancak - İzmir

Kasık Fıtığı

Created with Sketch.

Kasık Fıtığı (İnguinal Herni) Nedir? 

Anne karnında testis aşağıya inerken, yapışık olduğu karın zarını bir kendisi ile birlikte torbalara sürükler. Sonuçta karın boşluğunu testis çevresine bağlayan bir kanal oluşur (processus vaginalis). Bu kanal doğum sonrasında kapanır. Eğer kapanmaz ve açık kalırsa bu kanalın içerisine barsaklar girer ve bu barsak kitlesi kasık bölgesi ve torbada şişlik oluşturur. Bu duruma kasık fıtığı(inguinal herni ) denilmektedir. 

Zamanında doğan bebeklerin yaklaşık %3’ünde kasık fıtığı mevcuttur. Yüzde 60’ı sağ tarafta %40 sol tarafta yerleşir. Prematürelerde daha sıktır. Erkek bebeklerde daha sık görülmektedir. Hastaların yaklaşık %10’unda kasık fıtığı iki taraflıdır. Kasık fıtığı ailesel yatkınlık gösterir ve bazı sendromlarda daha sık görülür. 

Kasık Fıtığı Tanısı Nasıl Konulur? 

Kasık fıtığı çoğunlukla aile tarafından fark edilir. Çoğunlukla kasık bölgesinde, bazen da torbalarda, ağlamakla artan bir şişlik mevcuttur. Çoğu kez bebek ağlayarak ağrı duyduklarını belli ederler. 

Tanı için uzman doktor muayenesi gerekir. Muayene sırasında eğer şişlik yoksa ipek belirtisi denilen, kanalın açık olduğuna işaret eden bir bulgu tespit edilmeye çalışılır. Bazen hidrosel ve fıtık ayrımını yapmak güç olur bu durumda ışık testi (transilüminasyon) uygulanır. Kasık fıtığı ile birlikte inmemiş testis de bulunabilir. 

Muayene sırasında eğer şişlik elle karın içerisine itilemiyorsa, bu durum boğulmuş kasık fıtığı olarak değerlendirilir ve acil ameliyat gerektirir. Kasık fıtığı tanısı konduktan sonra ultrason gibi herhangi incelemenin yapılmasına gerek yoktur.

Kasık Fıtığının Tedavisi Nedir?

Çocuk kasık fıtıklarının tedavisi daima ameliyattır. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyat edilmezse çok ağır komplikasyonlara neden olabilir. Bunların en önemlisi barsak düğümlenmesidir ve bu durum da çok acil ameliyat gerektirir. Bu nedenle kasıkta fıtık varsa en kısa sürede cerrahi uygulanır. Bu ameliyatta kasık kanalı içerisinde açık kalan karın zarı kanalı bağlanarak barsakların tekrar kanala girmesi engellenir. Çocuklarda kasık fıtığı ameliyatı güvenli ve ameliyat sonrası bakımı kolaydır. Tedavi genel anestezi altında uygulanan hastanede yatış gerekmeyen(günübirlik) bir ameliyattır. Kasık üzerinde yapılan küçük bir kesi ile kasık kanalı açılır, karın zarı kanalı bağlanır. Ameliyat acil değil ama aceledir. Tanı konulduğunda hemen ameliyat gününe karar verilmelidir. Ameliyat sonrasında ağrı olmaz, pansumana veya dikiş almaya gerek olmaz.