Ali Çetinkaya Bulvarı No:58 Kat:2 Daire:6 Alsancak - İzmir

Hidrosel

Created with Sketch.

Hidrosel (Su Fıtığı) Nedir? 

Hidrosel su fıtığı)  testisin etrafındaki kesede sıvı birikmesi anlamına gelir. Hidrosel  testisi karın içine birleştiren doğum öncesi kanalın açık kalması nedeni ile gelişir. 1.5 -2 yaşına kadar  kendi kendine kapanabilir.

Hidrosel Doğumsal Bir Hastalık mı? 

Su fıtığı doğuştan (konjenital) olabileceği gibi sonradan (edinsel)  olarak meydana gelebilir. Testis anne karnında karın içindedir. Hamileliğin 14’inci haftasından sonra karnın alt bölgelerine doğru ilerler ve daha sonra torbaya (scrotum) iner. Ancak bu iniş sırasında karın zarı eldiven parmağı şeklinde testis torbasına kadar testisle birlikte iner ve bir kanal oluşturur. Doğumdan sonra bu kanal  kapanır. Hidrosel ( su fıtığı) olgularında bu kanal  kapanmaz ve karın içi sıvısı bu açıklıktan içeri girerek testis etrafında birikmeye başlar. Sıvının birikmesiyle birlikte meydana gelen şişlik hidroseli (su fıtığını) oluşturur. Bu açıklığın büyük olması durumunda karın içi organlar (barsaklar)buradan girerek kasık fıtığı (inguinal herni) nı   oluşturur. Yenidoğan erkek bebeklerin yaklaşık %5-6’sında doğumsal hidrosele (su fıtığına) rastlanılır.

Hidrosel (Su Fıtığı) Kaç Çeşittir?

Hidrosel genel olarak iki tiptir. Birincisi ilişkili (cominican) hidroseldir; bu hidrosel tipi testis torbasına inen karın zarının tamamen açık olması durumunu ifade eder. İkincisi tip ise  ilişkili olmayan hidroseldir. Bu tip hidroselde zarın karın tarafında olan kısmının kapanması ve periton sıvının testis torbasının içine hapsolmasıdır.

Su Fıtığı (Hidrosel) Belirtileri Nelerdir?

Hidroselin başlıca belirtisi testis torbasındaki şişliktir. Torbalarda meydana gelen bu şişlik, genellikle ağrısızdır. Hidrosel genellikle herhangi bir şikayete neden olmaz. Konjenital (doğumsal) hidroselde, testiste görülen şişlik sabahları az iken  günün ilerleyen saatlerinde belirginleşir. Doğum sonrasında görülen hidrosel, testislerdeki şişlik ile kendini gösterir. Ağlamak ve ıkınmak gibi karın içi basıncın artmasıyla ile belirginleşen şişlik, kasık fıtığı ile birlikte görülebileceği gibi tek başına da görülebilir.

Hidrosele  Nasıl Tanı Konulur?

Hidrosel ( su fıtığı)  tanısı gözleme ve elle muayene (palpasyon) ile konulabilir. Ayrıca her testisin arkasından ışık tutulduğunda ışığın diğer taraftan  görülmesi(transillüminasyon) izlenebilir. Bazen de hidrosel, kasık fıtığı ve başka kitlerin ayırıcı tanısı için  ultrasonografi yapılabilir.

Su Fıtığı (Hidrosel) Tedavisi Nedir? 

İlişkisiz hidrosel, çocuk bir yaşına ulaştığında genellikle kendiliğinden kaybolur. Sıvı, torbadan vücuda geri emilir. Uzun süre kaybolmayan bir hidrosel, genellikle bir ilişkili hidroselidir. Bu tür hidrosel (su fıtığı) tedavisi ameliyat gerektirir. Ameliyatta  kasıkta küçük bir kesi yapılarak  kasık fıtığı (inguinal herni ) ile benzer bir işlem yapılır sıvı boşaltılır ve kesenin karın ile ilişkisi kesilir.