Ali Çetinkaya Bulvarı No:58 Kat:2 Daire:6 Alsancak - İzmir

Aşırı Aktif Mesane

Created with Sketch.

AŞIRI AKTİF MESANE:
Çocuğun mesanesinde yeterince idrar birikmediği halde, ani sıkışma hissi nedeniyle çocuk sık çişe gider buna aciliyet hissi denilir. Tuvalete koşturarak gittiği halde az miktarda idrar kaçırma oluştuğunda buna yetişememe kaçırması denilir. Çoğu zaman klinik belirtilerle tanı konulan bu hastalığa aşırı aktif(etkin) mesane denilmektedir. Mesanenin dolumu sırasında ortaya çıkan anormal istemsiz kas kasılmaları vardır. Fonksiyonel mesane kapasitesi yaşa göre beklenen mesane kapasitesinden düşüktür.

Bu çocuklarda geceleri de idrar kesesinde istenmeyen kasılmalar oluşabilir ve eğer uyanamazlar ise gece yatağa idrar kaçırma da olabilir. Çocuklar acil işeme hissiyle başa çıkabilmek için, idrar tutma manevralarını kullanarak (bacakları çaprazlamak, çömelmek, yerinde ellerini bacak arasına alarak sallanmak, yerinde bacaklarını sıkıştırıp zıplamak, eliyle pipisini sıkıştırmak vb.) idrar kaçırmayı engellemeye çalışırlar. Aşırı aktif mesane hem çocuğun hem de ailesinin günlük yaşamını etkileyen bir sorundur.

Bu çocuklarda öncelikle üroterapi dediğimiz yaşam tarzı düzenlemeleri yapılır. Kabızlık tedavisi uygulanması, tuvalet postürü düzeltilmesi, yeme içme ve su içme saatlerinin düzenlenmesi herhangi
bir tedavi(ilaç) başlamadan önce yapılmalıdır . Aşırı C vitaminli ve kafeinli içecek ve yiyeceklerden
uzak durulması gerekir. Kafein, kola ve aşırı C vitamini mesaneyi rahatsız eden bir mesane iritandır.
Mesaneye iyi gelecek yiyecek ve içeceklerin tüketilmesini sağlamak yarar sağlar. Bu hastalık bir ay
uygulanan üroterapi sonrasında ağızdan verilen 3-6 ay kullanılan kasılmaları önleyen ve mesane
kapasitesini artıran bir ilaç yardımı ile tedavi edilir.

İlaç kullanmak istemeyen veya yan etkileri nedeniyle kullanamayan çocuklarda TENS (Transkutanöz sinir stimülasyonu/nöromodülasyon) tedavisi uygulanır. Bu tedavi sakral bölgede deri yüzeyinden sinirlerin geçtiği alana düşük dozda elektrik akımı uygulanarak yapılır. Tedavi için basit bir pilli cihaz (TENS cihazı) kullanılır. Bu yöntem kendinden yapışkanlı elektrotlarla ağrı ve acı olmadan uygulanabilir. Hiçbir yan etkisi yoktur. Sadece kalp pili kullananlarda bu yöntem kullanılamaz.